O kierunku
ZAPISZ SIĘ (kliknij tutaj)Studia I stopnia inżynierskie Kierunek studiów BHP jest ściśle związany z rynkiem pracy. Makroregion śląsko-zagłębiowski, mimo likwidacji wielu kopalń i hut, jest wciąż regionem przemysłowym, usługowym i naukowym. Stały rozwój gospodarczy regionu, zgodnie z wymogami UE, zmusza pracodawców do zatrudnienia specjalistów z dziedziny BHP. Tytuł inżyniera BHP jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynkach pracy w Polsce oraz na zachodzie Europy. |
Bezpieczeństwo i higiena pracy to studia dla osób pragnących zdobyć atrakcyjny na rynku tytuł inżyniera. Jest to kierunek dla wszystkich, którzy chcą w przyszłości zarządzać zespołami ludzkimi, dbać o bezpieczeństwo procesów technologicznych i strzec przepisów z zakresu BHP. BHP będzie odpowiednim wyborem dla osób, które interesują się zagadnieniami ochrony życia i zdrowia człowieka w jego środowisku pracy, czy monitorowaniem i kontrolą bezpieczeństwa i higieny pracy we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw.
Absolwenci BHP, jako wysokiej klasy specjaliści z zakresu zagrożeń występujących w procesach technologicznych, mają szansę na znalezienie zatrudnienia:
Specjalności
Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle i usługach
Cel studiów:
To specjalność dla osób, które w szczególnym stopniu zainteresowane są podnoszeniem bezpieczeństwa pracy w sektorach przemysłu i usług. Zgodnie z wymogami i oczekiwaniami Unii Europejskiej na rynku pracy poszukuje się specjalistów, którym zależy nie tylko na wzroście wydajności i rozwoju przemysłu jak i szeroko pojętego rynku usług, ale przede wszystkim stworzeniu bezpiecznych i jak najmniej szkodliwych dla zdrowia pracowników warunków do wykonywania zawodowych obowiązków. Specjalność przygotowuje do pracy w charakterze eksperta do spraw tworzenia bezpiecznych stanowisk pracy.
Wybrane przedmioty specjalnościowe
Główny atut specjalności – Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle i usługach – to ponad 100 godzin zajęć kształtujących kompetencje praktyczne. Zajęcia te odbywają się w formie: ćwiczeń, warsztatów praktycznych i konwersatoriów. Wśród realizowanych przedmiotów znajdują się m.in:
Sylwetka absolwenta:
Absolwent specjalności Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle i usługach:
Atuty specjalności:
Perspektywy zawodowe:
Absolwenci specjalności Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle i usługach będą mogli podejmować pracę:
Bezpieczeństwo i higiena pracy w ochronie przeciwpożarowej
Oferta skierowana jest do osób interesujących się zagadnieniami związanymi z ochroną przeciwpożarową w zakładach pracy.
Zgodnie z przepisami prawa, za ochronę p.poż, w tym określanie ilości sprzętu ppoż, nadzór nad warunkami ochrony przeciwpożarowej, tworzenie i aktualizowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, konsultowanie zmian w warunkach pożarowych budynku, w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Powoduje to konieczność zatrudnienia specjalistów posiadających wiedzę, umiejętności i kompetencje w tym zakresie.
W myśl aktualizacji kodeksu pracy w roku 2010 w każdej firmie wymagane jest wyznaczenie pracowników, odpowiedzialnych za pierwszą pomoc oraz ewakuację pożarową, posiadających podstawową wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, teorii rozwoju pożaru, działania systemów sygnalizacji pożaru, warunków ewakuacji, współdziałania ze strażą pożarną, udzielania pierwszej pomocy oraz znajomości psychologicznych reakcji na stres.
Posiadanie wyższego wykształcenia technicznego jest dodatkowo punktowane przy ubieganiu się o przyjęcie do Państwowej Straży Pożarnej.
Sylwetka absolwenta
Ukończenie studiów, potwierdzone dyplomem Akademii Humanitas, umożliwia spełnienie wymagań niezbędnych do certyfikacji przy wykonywaniu zawodu inspektora i specjalisty ds. BHP oraz zajmowania stanowisk kierowniczych w służbach bhp zgodnie z Rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie służby bhp z dnia 2 września 1997 r. oraz z dnia 2 listopada 2004 r.
Atuty kierunku
Laboratoria kierunkowe
Laboratorium BHP
Laboratorium BHP znajduje się w sali 308 na III piętrze siedziby Uczelni.
![]() |
![]() |
![]() |
W laboratorium znajdują się m. in.:
![]() |
W trakcie zajęć ze studentami wykładowcy mogą również wykorzystywać następujące pomoce:
Pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny zostały zakupione w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020
Laboratorium językowe
Laboratorium językowe znajduje się w sali 110 na I piętrze. Zostało wyposażone w nowoczesny system do tłumaczeń symultanicznych w skład którego wchodzą m. in.:
Ponadto w laboratorium znajdują się:
Dzięki wyposażeniu laboratorium w system tłumaczenia symultanicznego, studenci Humanitas mają unikalną możliwość sprawdzenia w praktyce na czym polega i jak wygląda praca tłumacza podczas obcojęzycznych konferencji, zjazdów branżowych czy innych wydarzeń, w trakcie których koniecznym jest tego typu tłumaczenie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny zostały zakupione w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020
Zasady rekrutacji
Zapisz się na studia w Akademii Humanitas
1. Dokonaj rejestracji w systemie rekrutacyjnym -> kwestionariusz online
2. Skompletuj następujące dokumenty:
3. Dokonaj opłat za studia:
(wpłat należy dokonywać z wpisanym czytelnie imieniem, nazwiskiem oraz adresem)
4. Wybierz formę podpisania umowy finansowej.
Wariant 1
Skompletowane dokumenty dostarcz osoboście do punktu rekrutacyjnego w siedzibie Akademii Humanitas w Sosnowcu
Wariant 2
Skompletowane dokumenty wyślij na adres e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl i oczekuj kontaktu od nas.
Po zweryfikowaniu dokumentacji otrzymasz od nas umowę finansową - tutaj możesz zapoznać się z jej wzorem
W razie pytań zachęcamy do kontaktu!
Punkt Rekrutacyjny
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec
tel. 032 - 36 - 31 - 206
e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl
Opłaty
Zapisz się