O kierunku
Studia I stopnia Bezpieczeństwo narodowe w Akademii Humanitas daje możliwość uzyskania wykształcenia wyższego, przygotowującego równocześnie do pracy w sektorze bezpieczeństwa państwa, służbach mundurowych, administracji państwowej, instytucjach wojskowych, badawczych i gospodarczych. Stanowi znakomitą propozycję zwłaszcza dla osób już pracujących w zawodzie, lecz chcących podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na awans. Uwaga! Pracownicy służb mundurowych podejmujący studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe w AH mogą liczyć na dodatkowe atrakcyjne bonifikaty. |
Bezpieczeństwo narodowe to studia dla osób, które marzą o karierze w służbach mundurowych – policji, wojsku, służbie celnej czy straży pożarnej. Znakomity kierunek dla miłośników adrenaliny i przygody, osób ceniących sobie aktywną pracę i lubiących trudne wyzwania.
Absolwenci Bezpieczeństwa narodowego znajdą zatrudnienie:
Specjalności
Cyberbezpieczeństwo i systemy informatyczne w bezpieczeństwie
Cel studiów
Celem kształcenia na proponowanej specjalności jest przygotowanie absolwentów do pracy na stanowiskach wymagających gruntownej wiedzy z zakresu różnych rodzajów zagrożeń w cyberprzestrzeni, tak w odniesieniu do zasobów informatycznych, jak i narzędzi zapewniających bezpieczeństwo takich systemów, sposobów i metod zapewnienia bezpieczeństwa w sieci oraz komunikowania się w sytuacjach kryzysowych, a wreszcie planowania, organizowania i kontrolowania poziomu bezpieczeństwa informacji na potrzeby różnorodnych organizacji.
Adresaci specjalności
Oferta skierowana jest do osób interesujących się problematyką związaną z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju technologii IT.
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności Cyberbezpieczeństwo i systemy informatyczne w bezpieczeństwie posiada wiedzę na temat:
potrafi:
ma świadomość:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe
Ukończenie studiów licencjackich z zakresu cyberbezpieczeństwa i systemów informatycznych w bezpieczeństwie umożliwi naszym absolwentom zatrudnienie w:
Zwalczanie terroryzmu
Cel studiów
Złożona sytuacja międzynarodowa a także wewnętrzna państw, związana z coraz większymi zagrożeniami o charakterze terrorystycznym, spowodowała konieczność przygotowania specjalistów w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom tego typu.
Celem kształcenia powyższej specjalności na kierunku Bezpieczeństwo jest przygotowanie absolwentów do pracy na stanowiskach wymagających gruntownej wiedzy i świadomości różnorodności zagrożeń terrorystycznych oraz posiadania wysoce wykwalifikowanych kandydatów na stanowiska w administracji państwowej i samorządowej, zdolnych do przewidywania i zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym. Ukończenie studiów licencjackich z zakresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego umożliwi naszym absolwentom zatrudnienie w służbach, formacjach oraz instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo antyterrorystyczne.
Adresaci specjalności
Program studiów skierowany jest do osób interesujących się problematyką antyterrorystyczną.
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności Bezpieczeństwo antyterrorystyczne posiada zaawansowaną wiedzę na temat:
potrafi:
jest gotowy do:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe
Ukończenie studiów licencjackich z zakresu Bezpieczeństwa antyterrorystycznego umożliwi absolwentom zatrudnienie w:
Funkcjonariusz służb mundurowych
Cel studiów
Celem kształcenia na specjalności Funkcjonariusz służb mundurowych jest przekazanie wiedzy i kształtowanie umiejętności, a także kompetencji społecznych niezbędnych do pracy w służbach policyjnych i specjalnych.
Adresaci specjalności
Specjalność skierowana jest do osób, chcących pracować na rzecz bezpieczeństwa państwa i jego obywateli w strukturach służb policyjnych, specjalnych oraz strażach gminnych (miejskich).
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności posiada zaawansowaną wiedzę na temat:
potrafi:
jest gotowy do:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe
Ukończenie studiów licencjackich na specjalności Funkcjonariusz służb mundurowych umożliwi absolwentom zatrudnienie w:
Kryminologia i kryminalistyka w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa
Cel studiów
Celem specjalności jest przygotowanie do działań w szeroko rozumianym sektorze bezpieczeństwa, głównie w na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz prowadzenia czynności techniczno-kryminalistycznych podczas oględzin miejsca zdarzenia, oględzin osób i rzeczy. Ponadto specjalność dedykowana jest osobom, które pracują lub chcą pracować wśród osób ze środowisk patologicznych i trudnych, w której to pracy istotne jest posiadanie wiedzy o mechanizmach kryminologicznych zachowań osób i uwarunkowaniach z tym związanych.
Adresaci specjalności
Specjalność Kryminologia i kryminalistyka w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa skierowana jest do osób, które interesują się problematyką zwalczania przestępczości, naruszeń bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz mają zamiar w przyszłości zajmować się zawodowo tą problematyką. Ponadto jest ona kierowana do osób zajmujących się problematyką patologii i uzaneżnień.
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności Kryminologia i kryminalistyka w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa, zna na poziomie zaawansowanym:
potrafi:
jest gotowy do:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy jako:
Zarządzanie bezpieczeństwem
Cel studiów
Celem specjalności jest przygotowanie do działań w szeroko rozumianym zarządzaniu sektorem bezpieczeństwa, głównie w na potrzeby jednostek samorządowych, instytucji państwowych i podmiotów gospodarczych, w szybko zmieniającym się świecie. Jednym z podstawowych problemów staje się bowiem bezpieczeństwo działania w każdym jego aspekcie: fizycznym, technicznym, sieci internetowych, itp. Błędy i słabe przygotowanie może bowiem prowadzić do strat: ludzkich, finansowych, wizerunkowych, czy nawet samej możliwości realizacji zadań i zamierzeń.
Adresaci specjalności
Specjalność skierowana jest do osób, pracujących lub chcących pracować na rzecz bezpieczeństwa, z poziomu wykonawczego i zarządzającego. Przede wszystkim chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, instytucje obsługujące lub działające w obszarze infrastruktury krytycznej, podmioty zajmujące się współpracą lub odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa podmiotom, które zlecają takie zadania.
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności Zarządzanie bezpieczeństwem, zna na poziomie zaawansowanym:
potrafi:
jest gotowy do:
Metody kształcenia:
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
Perspektywy zawodowe
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy jako:
Sylwetka absolwenta
Atuty kierunku
Laboratoria kierunkowe
Laboratorium kryminalistyczne
Laboratorium kryminalistyczne znajduje się w sali 309 na III piętrze siedziby Uczelni.
![]() |
![]() |
![]() |
W laboratorium znajdują się m. in.:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W laboratorium częściowo zostały wyeksponowane specjalistyczne pomoce dydaktyczne. W trakcie ćwiczeń przeprowadzanych przez doświadczonych techników policyjnych - wykorzystujących 105 różnych rodzajów sprzętów i materiałów zgromadzonych w dwóch kompletnie wyposażonych walizkach kryminalistycznych - studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe mają możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu ujawniania i zabezpieczania różnego rodzaju śladów pozostawianych na miejscu przestępstwa. Mają również okazję samodzielnie oznaczyć takie miejsce oraz pozostawione w nim ślady.
![]() |
![]() |
Wśród zapewnionych przez Uczelnię profesjonalnych sprzętów stanowiących pomoce dydaktyczne dla studentów Bezpieczeństwa Narodowego znalazły się m. in.:
oraz wiele innych przyrządów i materiałów pozwalających na profesjonalne zdjęcie i zabezpieczenie śladów przestępstwa.
Pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny zostały zakupione w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020
Laboratorium językowe
Laboratorium językowe znajduje się w sali 110 na I piętrze. Zostało wyposażone w nowoczesny system do tłumaczeń symultanicznych w skład którego wchodzą m. in.:
Ponadto w laboratorium znajdują się:
Dzięki wyposażeniu laboratorium w system tłumaczenia symultanicznego, studenci Humanitas mają unikalną możliwość sprawdzenia w praktyce na czym polega i jak wygląda praca tłumacza podczas obcojęzycznych konferencji, zjazdów branżowych czy innych wydarzeń, w trakcie których koniecznym jest tego typu tłumaczenie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny zostały zakupione w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020
Opłaty
Działania AH w obszarze BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
Centrum Kształcenia Służb Mundurowych to unikalne centrum edukacji przeznaczone dla pracowników służb mundurowych chcących podnieść kwalifikacje zawodowe i uzupełnić wykształcenie, a także dla absolwentów szkół średnich, którzy marzą o karierze w Policji, Wojsku Polskim, Państwowej Straży Pożarnej, a także pozostałych służbach mundurowych. oferuje m. in. studia licencjackie i magisterskie na 3 kierunkach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami działalności Centrum, w tym z relacjami z obozów i szkoleń organizowanych dla studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe.
Celem organizowanych przez WSH studiów podyplomowych wpisujących się w obszar bezpieczeństwa narodowego jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji zawodowych słuchaczy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, systemu reagowania kryzysowego, gromadzenia i przetwarzania informacji, utrzymania infrastruktury krytycznej, zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom. Zapraszamy do zapoznania się z założeniami programowymi i ofertą finansową kierunków:
Instytut Nauk o Bezpieczeństwie jest organizatorem oraz współorganizatorem szeregu sympozjów i konferencji naukowych związanych tematycznie z szeroko pojętą definicją bezpieczeństwa. Pracownicy naukowi Instytutu często zapraszani są również do udziału w roli ekspertów w krajowej rangi konferencjach organizowanych przez organy stojące na straży bezpieczeństwa kraju i społeczeństwa.
Począwszy od roku 2017, Wyższa Szkoła Humanitas współorganizuje rajdy turystyczne dla uczniów klas mundurowych szkół średnich z terytorium Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami rajdów są WKU w Będzinie oraz Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Pierwszy rajd odbył się w październiku 2014 roku. Z informacjami o rajdach zrealizowanych od roku 2017 możecie się Państwo zapoznać na poświęconej im podstronie.
Przedstawiciele Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego oraz Centrum Kształcenia Służb Mundurowych WSH zawierają partnerstwa oraz uczestniczą w imprezach organizowanych przez podmioty zewnętrzne bezpośrednio związane ze służbami mundurowymi. Są to Święta Policji, Święta Wojska Polskiego, różnego rodzaju festyny i pikniki mundurowe. Do udziału w wielu z tych wydarzeń Uczelnia zaprasza studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz słuchaczy studiów podyplomowych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem narodowym. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasową historią.
Legia Akademicka
Stypendium dla kandydatów na żołnierzy
Program stypendialny to nowość wprowadzona Ustawą o obronie ojczyzny >>
Zakłada on wsparcie finansowe dla studentów kierunków cywilnych, których nie ma na uczelniach wojskowych, a które oferują zdobycie kwalifikacji przydatnych w wojsku, w związku z czym znajdują się w zainteresowaniu Sił Zbrojnych RP.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lipca 2022 r. w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy, określa sposoby i tryb przyznawania stypendium na naukę w uczelni wyższej na kierunku zapewniającym nabycie kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
W związku z powyższym, Studenci następujących kierunków realizowanych przez WSH:
zainteresowani powołaniem do zawodowej służby wojskowej (m. in. przystępujący/uczestniczący w Szkole Legii Akademickiej) mogą starać się o uzyskanie stypendium przyznawanego przez Ministra Obrony Narodowej na czas trwania studiów realizowanych zgodnie z programem.
Student może wystąpić z wnioskiem o przyznanie stypendium na naukę do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Wniosek składa najpóźniej do dnia 31 sierpnia roku kalendarzowego za pośrednictwem dowolnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Więcej szczegółowych informacji możecie Państwo odznaleźć na stronie mojestypendium.pl lub w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji.
Zasady rekrutacji
Zapisz się na studia w Akademii Humanitas
1. Dokonaj rejestracji w systemie rekrutacyjnym -> kwestionariusz online
2. Skompletuj następujące dokumenty:
3. Dokonaj opłat za studia:
(wpłat należy dokonywać z wpisanym czytelnie imieniem, nazwiskiem oraz adresem)
4. Wybierz formę podpisania umowy finansowej.
Wariant 1
Skompletowane dokumenty dostarcz osoboście do punktu rekrutacyjnego w siedzibie Akademii Humanitas w Sosnowcu
Wariant 2
Skompletowane dokumenty wyślij na adres e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl i oczekuj kontaktu od nas.
Po zweryfikowaniu dokumentacji otrzymasz od nas umowę finansową - tutaj możesz zapoznać się z jej wzorem
W razie pytań zachęcamy do kontaktu!
Punkt Rekrutacyjny
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec
tel. 032 - 36 - 31 - 206
e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl
Zapisz się