Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Pedagogika

O kierunku

Nowoczesny program kształcenia przyszłych pedagogów, terapeutów, nauczycieli, zapewnia studentom możliwość intensywnego rozwoju umiejętności interpersonalnych. W trakcie studiów, studenci uczą się przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się najnowocześniejszymi metodami pracy pedagogicznej, terapeutycznej i edukacyjnej. 

W trakcie studiów, poznasz nie tylko specjalistyczną wiedzę dotyczącą rozwoju człowieka i problemów z tym związanych. Pogłębisz swoje umiejętności skutecznego wpływania na prawidłowy rozwoju dzieci, młodzieży, rodzin i osób potrzebujących specjalistycznego wsparcia.

  • Kierunek z akredytacją PKA! Pedagogika w WSH posiada pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej – organu państwowego kontrolującego jakość kształcenia w szkolnictwie wyższym.
  • Bogate zaplecze laboratoryjne oraz ogród sensoryczny do nauki – jedyne w regionie!
  • Kierunek wsparty przez Instytut Innowacyjnej Edukacji, który tworzą specjaliści - praktycy, którzy od wielu lat, z sukcesami działają na rzecz unowocześnienia polskiej oświaty.
  • Podłoga interaktywna, sala doświadczania świata, ogród sensoryczny

 

Specjalności

Na studiach I stopnia:

Resocjalizacja z profilaktyką

Specjalność ta adresowana jest do osób zainteresowanych rozwijaniem kompetencji i wiedzy w zakresie organizowania i prowadzenia oddziaływań resocjalizacyjnych, korekcyjnych, profilaktycznych, terapeutycznych wobec młodzieży, osób dorosłych i rodzin. Charakterystyką tej specjalności jest podejmowanie zagadnień związanych z: problemami rozwojowymi młodzieży i dorosłych; dysfunkcjami rodzin i związków partnerskich; trudnościami w funkcjonowaniu społecznym; zagrożeniami rozwoju związanymi z przemocą, uzależnieniami, marginalizacją i innymi czynnikami destabilizacji psychospołecznej. Dlatego, w kształceniu studentów położono szczególny nacisk na umiejętności teoretycznego i praktycznego rozumienia tych procesów oraz tworzenia wobec nich strategii profilaktycznych i naprawczych. Ze względu na specyfikę tej specjalizacji, dużą wagę przywiązano do rozwijania umiejętności pracy w środowisku otwartym, w systemie rodzinnym, w warunkach systemu penitencjarnego oraz w instytucjach opiekuńczych i wsparcia. Program studiów został poszerzony o elementy rozwoju osobistego w zakresie specyficznych umiejętności społecznych niezbędnych w pracy z trudnym problemem i podmiotem.

Specjalność studiów odpowiada zapotrzebowaniu zawodowemu w placówkach i instytucjach: penitencjarnych, opiekuńczo – wychowawczych, systemu wsparcia rodziny oraz innych zajmujących się problemami profilaktyki, resocjalizacji i interwencji pedagogicznej.

Specjalność daje możliwości rozwoju kariery zawodowej w obszarach: 

  • kurateli sądowej
  • pedagogiki i profilaktyki szkolnej oraz pozaszkolnej
  • systemu penitencjarnego (zakłady karne, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich)
  • służb prewencyjnych, socjalnych oraz porządkowych
  • wspomagania i terapii rodzin wieloproblemowych 

Na studiach II stopnia:

Psychoprofilaktyka i terapia rodzin, dzieci i młodzieży

Studia rozwijające kompetencje organizowania procesów psychoprofilaktyki oraz terapii problemów związanych z funkcjonowaniem rodziny. W programie studiów uwzględniono przede wszystkim modelowanie u studenta systemowego rozpoznawania i rozwiązywania problemów powstających w rodzinie. Student zdobywa wiedzę i umiejętności umożliwiające udzielanie wsparcia rodzinie w zapobieganiu lub redukowaniu problemów związanych z dysfunkcjami systemu rodzinnego. W trakcie warsztatów i treningów, studenci rozwijają umiejętności oddziaływań psychoprofilaktycznych i terapeutycznych nie tylko wobec rodziny. W programie szczególną uwagę zwrócono na umiejętność indywidualnej pracy z rodzicem, dzieckiem i adoloscentem. Studenci tej specjalności mają mozliwość poszerzania swoich kompetencji w dodatkowych szkoleniach specjalistycznych.

Nowa specjalności pedagogiczna jest reakcją na coraz powszechniejsze zagrożenia funkcjonowania rodzin. W środowisku lokalnym wciąż panuje deficyt specjalistów wspomagających rodzinę w ochronie przed zagrożeniem zaburzeniami więzi, przemocą, różnymi formami uzależnień i innymi coraz powszechniejszymi zaburzeniami funkcjonowania psychospołecznego. Dlatego studia przygotowują absolwenta do pracy w placówkach systemu oświaty, instytucjach wsparcia rodzin oraz ośrodków opiekuńczych i socjoterapii dla młodzieży. Absolwent studiów przygotowany jest do podjęcia samodzielnej działalności w sektorze prywatnym lub organizacjach pozarządowych.

 

Opłaty

 


Studia dofinansowane z środków UE
studia I stopnia niestacjonarne

  • Resocjalizacja z profilaktyką
 Czesne już od 170
Opłaty - do pobrania

 


Studia dofinansowane z środków UE
studia II stopnia niestacjonarne

  • Psychoprofilaktyka dzieci, rodzin i młodzieży
 Czesne już od 213 
Opłaty - do pobrania

Warunki rekrutacji

 Zapisz się na studia dofinansowane

 

  • Regulamin studiów - POBIERZ
  • Regulamin studiów dofinansowanych z środków UE - POBIERZ
  • Umowa finansowa - POBIERZ
  • Kryteria przyjęcia na studia dofinansowane z UE - POBIERZ
  • Szczegółowe wytyczne - stypendium socjalne - POBIERZ
  • Wniosek o stypendium socjalne – POBIERZ

 

1.  W pierwszej kolejności wypełnij kwestionariusz online

2
. Załącz do kwestionariusza kopie wymaganych dokumentów:

  • kopia świadectwa maturalnego (studia I stopnia)
  • kopia dyplomu ukończonych studiów (studia II stopnia)
  • kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego (dotyczy obcokrajowców)

3. Jeżeli nie możesz załączyć dokumentów do kwestionariusza możesz przesłać kopie powyższych dokumentów na adres Wyższej Szkoły Humanitas Sosnowiec 41-200 ul. Kilińskiego 43 z dopiskiem Dział rekrutacji - dokumenty rekrutacyjne lub dostarczyć osobiście.

4. Wyniki II naboru na studia będą ogłoszone w dniu 17.09.2019r.
na stronie Wyższej Szkoły Humanitas.

5. Sprawdź wyniki rekrutacji w przypadku zakwalifikowania w ciągu 14 dni zgłoś się do punktu rekrutacyjnego w celu podpisania umowy oraz sfinalizowania całego procesu rekrutacyjnego.

Do podpisania umowy zabierz ze sobą oryginały następujących dokumentów:

  • świadectwo maturalne (studia I stopnia) - do wglądu
  • dyplom ukończonych studiów (studia II stopnia) - do wglądu
  • dokument potwierdzający znajomość języka polskiego (dotyczy obcokrajowców) - do wglądu
  • dwa podpisane kolorowe zdjęcia do legitymacji studenckiej, rozmiar 3,5 cm x 4,5 cm ( zgodne z wymogami dla dowodu osobistego)
  • dowód tożsamości - do wglądu
  • dokument potwierdzający posiadanie niepełnosprawności ( jeśli dotyczy) - do wglądu
  • dokument potwierdzający sytuację materialną ( w przypadku złożenia oświadczenia o trudnej sytuacji materialnej)

 

Gratulujemy!
W razie pytań zachęcamy do kontaktu!

Punkt Rekrutacyjny
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec
tel. 032 - 36 - 31 - 206
e-mail: rekrutacja@humanitas.edu.pl

Laboratorium i ogród sensoryczny

Laboratorium pedagogiczne zostało wyposażone w podłogę interaktywną, salę doświadczania świata raz inne pomoce dydaktyczne do ćwiczeń, gier czy zabaw ruchowych. Podłoga interaktywna to nowoczesny nośnik treści multimedialnych, który łączy w sobie wyświetlanie obrazów z intuicyjnym ruchem osób wchodzących w interakcje z systemem. Stworzenie Laboratorium Pedagogiki pozwala wykładowcom na przeprowadzenie praktycznych zajęć z zastosowaniem najnowszych technik pracy ze studentem. Student będzie może doświadczać procesy w trakcie pracy z dziećmi i uczniami.

Z kolei sala doświadczania świata jest wyposażona w elementy umożliwiające pobudzanie zmysłów przy jednoczesnej redukcji bodźców zbędnych, które zakłócają postrzeganie. Urządzenia pozwalają na wyrównanie i urealnienie warunków odbywania zajęć pod względem przyszłego warsztatu pracy, ponieważ jest to wyposażenie coraz częściej stosowane w przedszkolach i szkołach, co sprawia, że absolwent po otrzymaniu dyplomu może od razu przystąpić do wykonywanej pracy zgodnie z wykształceniem.

Ogród zmysłów zwany ogrodem sensorycznym to kolejna pomoc dydaktyczna, która ma za zadanie aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w zdecydowanie większym stopniu niż zwykle. Spełnia także funkcje terapeutyczne, które student będzie może poznawać. Na terenach WSH zostaną zagospodarowane obszary zielone, przyjazne, wielofunkcyjne miejsca przeznaczone do praktycznej nauki i rozpoznawania potrzeb osób (szczególnie dzieci) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Każdy zakątek to inne doświadczenie i zmysły. Poprzez doświadczenie studenci dużo więcej i efektywniej uczą się tego co jest wokół nich i zapoznają się z metodami wykorzystania tych elementów w przyszłej pracy zawodowej. Ogród będzie praktyczną pomocą dydaktyczną w postaci ogrodowej pracowni sensorycznej.

Opiekun Studenta

Opiekun Projektowy

mgr Sybilla Salisz 
tel.: 32 363 12 06 / 36 363 12 27
Pokój: 009 (parter)
e-mail: sybilla.salisz@humanitas.edu.pl 

Zapisz się

ZAPISZ SIĘ ON-LINE! (KLIKNIJ TUTAJ)