Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

O katalogu i aplikacji mobilnej

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI KATALOGU ONLINE
KSIĄŻEK, CZASOPISM I KSIĘGOZBIORU NIEMIECKOJĘZYCZNEGO


Czym jest katalog online?

Katalog online służy do przeglądania, zamawiania oraz rezerwowania pozycji znajdujących się w naszych zasobach bibliotecznych. Widnieją w nim tytuły książek, czasopism oraz pozycji niemieckojęzycznego.

1. Logowanie

Aby zalogować się do katalogu bibliotecznego należy wybrać zakładkę „konto”.  Podstawowym sposobem logowania jest logowanie poprzez konto centralne, natomiast jeśli się to nie udało, istnieje opcja logowania kontem lokalnym.

 • Logowanie kontem centralnym: wybierając tę opcję Czytelnik loguje się na swoje konto w Office 365.
 • Logowanie kontem lokalnym: korzystając z opcji „Nie pamiętasz hasła?” wpisuje się adres mailowy podany w procesie rekrutacyjnym. Na ten adres zostanie wygenerowane i wysłane hasło, a po pierwszym zalogowaniu system wymusi na użytkowniku jego zmianę.

2. Wypożyczanie

Wyszukiwarka w katalogu bibliotecznym posiada trzy zakładki: książki, czasopisma oraz księgozbiór niemieckojęzyczny. Poprzez wyszukiwanie proste bądź zaawansowane znajdujemy pozycje, które nas interesują. Limit wypożyczeni dla studentów to 8 książek na okres 4 tygodni (28 dni).

 • W katalogu można korzystać z opcji „koszyk”    , ułatwi to selekcję zaznaczonych pozycji przed wysłaniem zamówienia na książki.
 • Poza książkami do wypożyczenia, są dostępne wersje elektroniczne, do skorzystania na stronach IBUK Libra oraz BIBLIO ebookpoint (poproś o kod dostępu pracownika biblioteki).
 • Czasopisma oraz księgozbiór niemieckojęzyczny są dostępne jedynie do pracy w czytelni. Więcej informacji na temat niemieckojęzycznego księgozbioru znajdują się na stronie: https://www.humanitas.edu.pl/biblioteka/Niemieckojezyczny_ksiegozbior.

Aby wypożyczyć dany egzemplarz po wyszukaniu w katalogu konkretnej pozycji należy kliknąć opcję

 • Kliknięcie wariantu „wypożycz” dotyczy zawsze egzemplarza o konkretnym numerze inwentarzowym. To działanie spowoduje, że wybrana pozycja będzie niedostępna dla innych Czytelników.
 • Odbiór książki możliwy jest w ciągu godziny od wysłania zamówienia. Książkę należy odebrać w ciągu 3 dni od momentu złożenia rezerwacji. Po upływie tego terminu książka wraca do magazynu.
 • W przypadku naliczenia kary powyżej 50 zł konto automatycznie zostaje zablokowane, do momentu uiszczenia zaległości.

3. Zamówienia

Jeśli w wypożyczalni nie ma żadnego dostępnego egzemplarza danej książki Czytelnik może się zapisać w kolejce wybierając wariant „zapisz się”. Oznacza to wpisanie się w kolejkę oczekujących na dany tytuł. Jeżeli na stanie biblioteki pojawi się egzemplarz danego tytułu zostaje on automatycznie zarezerwowany dla pierwszego z oczekujących w kolejce użytkowników. Czytelnik otrzymuje taką informację na swoją skrzynkę mailową. Aby zamówić dany tytuł należy po wyszukaniu w katalogu konkretnej pozycji kliknąć opcję 

 • Materiały należy odebrać w ciągu 3 dni od daty otrzymania informacji potwierdzającej możliwość wypożyczenia zamówionych książek. Po tym okresie zostaną one przekazane do udostępnienia.

4. Prolongata

Aby przedłużyć termin wypożyczenia książek należy w katalogu online na swoim koncie w zakładce Wypożyczenia użyć przycisku „prolonguj” znajdującego się przy konkretnej książce.

 • Prolongaty można dokonać przed upłynięciem daty zwrotu.
 • Książkę można prolongować maksymalnie 3 razy (każdorazowo na 14 dni).

5. Rezygnacja z książek

Jeżeli Czytelnik biblioteki postanowi zrezygnować z książek, które wypożyczył klikając „wypożycz” lub na które zapisał się w kolejce oczekujących klikając „zapisz się” po wejściu na swoje konto w zakładce „oczekujące” należy wybrać opcję „rezygnuj”.

UWAGA: PO ZAKOŃCZENIU PRACY Z SYSTEMEM NALEŻY PAMIĘTAĆ O WYLOGOWANIU SIĘ ZE SWOJEGO KONTA.

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI APLIKACJI MOBILNEJ
SOWA MOBI

SOWA MOBI – co to jest?

Sowa MOBI to bezpłatna aplikacja mobilna dla Czytelników, dostępna na telefony i tablety z systemem Android oraz z systemem iOS. Dzięki aplikacji można przeglądać zasoby biblioteczne, wypożyczać książki, czy też prolongować termin ich zwrotu.

Poniżej znajduje się do pobrania załącznik zawierający instrukcję obsługi aplikacji:

Instrukcja obsługi aplikacji mobilnej Sowa MOBI - pobierz

Wszelkie informacje dotyczące aplikacji Sowa MOBI znajdziesz na stronie internetowej: https://mobi.sowa.pl/.

 

W razie pytań skontaktuj się z pracownikami naszej biblioteki: